Bądź EKO, zajedź daleko – rozdanie nagród w Parku Narodowym

2016-04-26

Międzynarodowy Dzień Ziemi był doskonałą okazją do wręczenia nagród uczestnikom fotograficznego konkursu „Bądź EKO, zajedź daleko”, zorganizowanego przez firmę FBSerwis Dolny Śląsk. Na blisko stu młodych ekologów i zaproszonych gości czekał też spacer edukacyjny po Błędnych Skałach, a na koniec wszyscy włączyli się w akcję sprzątania Parku Narodowego Gór Stołowych.

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Bądź EKO, zajedź daleko!” odbyło się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych przy Błędnych Skałach. Uczestniczyła w nim niemal setka dzieci i młodzieży ze szkół z Wałbrzycha i powiatu kłodzkiego, które zgłosiły się do udziału w proekologicznej akcji. Towarzyszyli im rodzice i opiekunowie. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i patronów honorowych: Lidia Jagódka, kierownik referatu oświaty Urzędu Miasta i Gminy Radków, Henryk Michalak, kierownik referatu mienia i zasobów naturalnych Urzędu Gminy Kłodzko, oraz Tomasz Mazur, kierownik zespołu ds. edukacji i GIS Parku Narodowego Gór Stołowych. Razem z Sebastianem Howańskim, dyrektorem FBSerwis Dolny Śląsk (organizatorem konkursu), wręczali nagrody laureatom konkursu.

Do udziału w konkursie byli zaproszeni uczniowie szkół podstawowych z powiatu kłodzkiego i Wałbrzycha, których zadaniem było nadesłanie zdjęć promujących działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy zostali wyłonieni w internetowym plebiscycie, w którym oddano łącznie ponad 26,5 tys. głosów. Rowery górskie, aparaty fotograficzne i plecaki trafiły do uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wambierzycach, Szkoły Podstawowej im. S. Mikołajczyka w Jaszkowej Dolnej oraz Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Ścinawce Średniej. Dwie pierwsze placówki, z których pochodzili laureaci z najwyższą ilością punktów, otrzymały również projektory multimedialne, natomiast burmistrz Radkowa ufundował dodatkową nagrodę dla najbardziej zaangażowanej szkoły z gminy Radków – był nią tablet dla ZSP w Wambierzycach. Wszyscy laureaci otrzymali też upominki ufundowane przez Park Narodowy Gór Stołowych.

Dzieci z naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział w konkursach. Ten był ciekawy, ponieważ mogliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i wykonać prace plastyczne z odpadów, pokazując, jak mogą ponownie wrócić do naszego otoczenia. Tym bardziej cieszyliśmy się z drugiego miejsca i nagrody dla Bartka i Michała Bielawskich. Dodatkowo pomysł rozdania nagród, wycieczki i wspólnej aktywności w labiryncie Błędnych Skał był wspaniałą okazją, żeby spędzić bardzo przyjemnie czas w gronie wszystkich uczestników konkursu” – mówi Dominika Wilańska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. S. Mikołajczyka w Jaszkowej Dolnej.

Po części oficjalnej uczniowie i goście zostali zaproszeni na ekologiczny poczęstunek, a następnie ruszyli na spacer przez labirynt szczelin i zaułków Błędnych Skał. Grupy prowadzili przewodnicy Parku Narodowego, przybliżając dzieciom historię gór i osobliwych form skalnych

oraz opowiadając o faunie i florze parku. Na koniec wszyscy włączyli się w akcję sprzątania punktu odpoczynkowego przy turystycznym szlaku. Był to wkład młodych mieszkańców regionu w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować uroczystość wręczenia nagród na terenie Parku i zorganizować dla dzieci specjalną wycieczkę. Było to wartościowe uzupełnienie nagród i okazja do edukacji przez zabawę. Liczymy też, że konkurs „Bądź EKO, zajedź daleko!” to dobry krok do kolejnych wspólnych akcji społecznych z lokalnymi partnerami” – podkreśla Sebastian Howański, dyrektor zakładu w Ścinawce Dolnej należącego do FBSerwis Dolny Śląsk.

Konkurs „Bądź EKO, zajedź daleko!” zorganizowała i przeprowadziła firma FBSerwis Dolny Śląsk, która była też fundatorem nagród. Patronami honorowymi akcji byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Radków oraz Park Narodowy Gór Stołowych.

Jesteś ciekawy, kto został laureatem konkursu? Przejdź na stronę dedykowaną konkursowi Bądź eko, zajedź daleko!