Modernizacja oświetlenia w Sosnowcu

Na początku 2020 roku FBSerwis rozpoczęła modernizację lamp i słupów oświetleniowych na terenie Gminy Sosnowiec. Zakres prac obejmuje wyminę ponad 6 tys. opraw oświetleniowych wraz z zabezpieczeniem i przewodami zasilającymi na nowe oprawy typu LED oraz wymianę 1,5 tys. słupów betonowych na słupy stalowe oraz aluminiowe anodowane. Zadaniem FBSerwis jest także wyposażenie nowych opraw w sterowniki zintegrowane z systemem sterowania oświetlenia, co pozwoli gminie monitorować oraz regulować natężenie oświetlenia w zależności od potrzeb, podnosząc przy tym jego efektywność. Modernizacja oświetlenia w Sosnowcu to jeden z największych kontraktów oświetleniowych w portfolio FBSerwis, a jednocześnie jeden z największych projektów tego typu w Polsce.

Przewidywany efekt modernizacji oświetlenia w Sosnowcu to redukcja poboru mocy o ponad 63%, a całkowite zużycie energii zmniejszy się o około 75%, co wpłynie pozytywnie na koszty oświetlenia ponoszone przez gminę. Dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, obniży się także emisja dwutlenku węgla (CO2) o ponad 2,6 tys. ton w skali roku, czyli ponad 75%. Podnoszenie efektywności energetycznej systemów oświetlenia ulicznego jest jedną z najszybciej zwracających się inwestycji, jakie mogą poczynić samorządy. Prace związane z modernizacją będą realizowane do końca 2021 roku i obejmą całe miasto.

FBSerwis zmodernizowała do tej pory prawie 30 tys. punktów świetlnych w całym kraju, m.in. w Gminie Bytom, Warszawie, Krakowie, Malborku, Sztumie, Dąbrowie Górniczej, Andrychowie czy Słupsku. W portfolio posiadamy również kontrakty na bieżącą konserwację oraz budowę oświetlenia ulicznego wraz z warstwą telemetryczną.