Planujesz remont domu lub mieszkania? Pamiętaj o kontenerze na gruz!

2021-04-18

Odpady poremontowe i pobudowlane – gruz, skute kafle, panele podłogowe – to odpady, których nie wolno wyrzucać do przydomowych lub osiedlowych pojemników na odpady komunalne. Co zatem należy z nimi zrobić?

Planując prace remontowe, warto zadbać o zapewnienie sobie wygodnego, a przede wszystkim zgodnego z prawem sposobu pozbycia się odpadów poremontowych. Za podrzucenie ich pod altanę śmietnikową lub – co gorsza – zostawienie w lesie grożą wysokie kary, ponieważ takie działania nie tylko zaburzają ład i porządek, ale są też bardzo szkodliwe dla środowiska. Złym pomysłem jest również wykorzystanie starych paneli podłogowych czy innych odpadów poremontowych, jako opał – są one pomalowane i polakierowane, więc ich spalenie uwolni do atmosfery wiele groźnych substancji chemicznych.

Jeśli odpadów jest niewiele, można dostarczyć je samodzielnie do najbliższego gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-u). Punkty te za darmo przyjmują praktycznie wszystkie rodzaje odpadów z gospodarstw domowych, w szczególności odpady poremontowe, stare meble oraz elektrośmieci. Pracownicy PSZOK-u mogą jednak odmówić przyjęcia odpadów w sytuacji, gdy podejrzewają, że pochodzą one z prowadzenia działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zbieraniem, załadunkiem i transportem odpadów poremontowych, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy świadczącej tego typu usługi. Na wstępie warto jednak przemyśleć kilka kwestii, aby nie narażać się na niepotrzebne komplikacje i dodatkowe koszty:

Jaki kontener wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba ustalić, jakiego rodzaju (czysty gruz czy odpady zanieczyszczone) i ile odpadów powstanie podczas remontu. Zależy to oczywiście przede wszystkim od zakresu planowanych prac oraz wielkości remontowanych pomieszczeń. W przypadku prostych prac polegających np. na wymianie płytek łazienkowych bądź kuchennych ilość gruzu nie powinna być większa, niż 3 metry sześcienne. Jeśli jednak zamierzamy burzyć ściany i zrywać podłogi, ilość odpadów może zbliżyć się do 7 metrów sześciennych. Trzeba też pamiętać, że więcej gruzu wygeneruje remont mieszkania w kamienicy, niż w bloku, ponieważ w kamienicy ściany są zazwyczaj wyższe i grubsze.

We właściwym oszacowaniu rozmiaru kontenera pomaga zazwyczaj pracownik firmy, który przyjmuje zamówienie. Przykładowo, FBSerwis posiada w swojej ofercie kontenery o kubaturze 3, 5, 7, 16 i 34 metrów sześciennych, czyli takie, które będą odpowiednie przy większości prac remontowych. Kontenery ustawiane są standardowo na 5 dni, a w przypadku nieprzekroczenia terminów opłata naliczana jest tylko za wywóz odpadów (bez kosztów wynajmu).

Jeśli okaże się, że gruzu będzie raczej niewiele. Zamiast tradycyjnego kontenera można wynająć torbę typu big bag, czyli elastyczny kontener wykonany z wytrzymałej tkaniny z tworzywa syntetycznego o pojemności 500 – 1000 kg.

Gdzie postawić kontener?

Stawiając kontener na własnej posesji nie trzeba ubiegać się o żadne pozwolenia. Ważne jest jedynie dobranie miejsca w taki sposób, aby nie utrudniać dojazdu chociażby śmieciarkom odbierającym odpady.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy kontener chcemy umieścić w miejscu, które do nas nie należy. Jeżeli kontener planujemy umieścić na terenie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, pozwolenie na jego postawienie możemy uzyskać od zarządcy nieruchomości, w przypadku przestrzeni publicznej (np. chodnika) – w urzędzie gminy. Nie jest to zazwyczaj trudne, ale wymaga czasu.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zazwyczaj nie naliczają opłat za wydanie pozwolenia, w przypadku gmin opłaty bywają różne – zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych za 1 m kw. zajętej powierzchni za każdą dobę.

Kiedy chcesz zacząć?

Decydując się na skorzystanie z usług firmy oferującej odbiór gruzu i innych odpadów poremontowych czy pobudowlanych, warto zadzwonić do niej na kilka dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac, żeby mieć pewność, że kontener zostanie podstawiony na czas. Warto też pamiętać, że można zamówić również pomoc w załadunku odpadów, a także odbiór innych rodzajów odpadów, np. elektrośmieci, gabarytów (starych mebli). Zawsze warto zapytać o zakres oferowanych usług.

Potrzebujesz kontener na gruz lub inne odpady poremontowe? Zapytaj o ofertę w swoim regionie:
Piotr Wróbel (piotr.wrobel@fbserwis.pl) , Oskar Rabski (oskar.rabski@fbserwis.pl) woj. dolnośląskie, opolskie i śląskie
Lidia Rosocka (lidia.rosocka@fbserwis.pl) – woj. łódzkie
Marcin Baran (marcin.baran@fbserwis.pl) – woj. małopolskie
Iwona Sady (iwona.sady@fbserwis.pl) – Przemyśl
Ewa Skowrońska (ewa.skowronska@fbserwis.pl) – Rzeszów