Dla nauczycieli i rodziców

Nauczycielu! Rodzicu!

W ramach projektu edukacyjnego „Kosz to dopiero początek” przygotowaliśmy zestaw scenariuszy lekcji, które pozwolą zrozumieć dzieciom, co dzieje się z odpadami, po tym, jak trafią do kosza i dlaczego warto segregować śmieci. Zachęcamy Państwa do ich wykorzystania w codziennej pracy z uczniami. Jesteśmy przekonani, że przygotowane przez nas materiały, pozwolą nie tylko uatrakcyjnić prowadzone przez Państwa zajęcia, ale będą początkiem inspirującej przygody z nauką segregacji.

Proponujemy Państwu 3 scenariusze lekcji: segregacja dla przedszkolaków, segregacja dla klas I-III oraz recykling dla klas I-III. Scenariusze dostosowane są do poszczególnych grup wiekowych oraz zgodne z obowiązującą podstawą programową.

Pliki do pobrania

Kolorowanki do druku

Nauczycielu! Rodzicu! Jeśli szukasz kolorowanek dla dzieci, aby w ciekawy sposób zająć ich czas, ten zestaw jest specjalnie dla Ciebie. Może skorystasz również z planu lekcji, który uprzyjemni dzieciom powrót do szkoły. Zadbaliśmy o to, abyś mógł je z łatwością pobrać i wydrukować. Życzymy wspaniałej zabawy!

Czy wiesz, że…

  • Wyrzucona plastikowa butelka potrzebuje 450 lat, aby się rozłożyć, a szklana butelka być może nigdy się nie rozłoży.
  • Twoja bluza z polaru mogła powstać z plastikowych butelek wyrzuconych do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
  • Każdy Polak wytwarza średnio od 300 do 400 kg odpadów i są to głównie opakowania.
  • Do wyprodukowania jednej tony papieru trzeba ściąć średnio aż 17 drzew.
  • Puszki aluminiowe można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać nieskończenie wiele razy.
  • Ręczniki papierowe, zatłuszczony papier czy chusteczki higieniczne nie nadają się do ponownego przetworzenia na nowe produkty.
  • Aż 2 mln ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie wskutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów, m.in. plastikowych słomek.