„Bądźmy EKO dla Kamieńska” – konkurs dla uczniów i przedszkolaków

2019-11-04

Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych z gminy Kamieńsk mają wyjątkową okazję uczestniczyć w konkursie organizowanym przez FBSerwis Kamieńsk – „Bądźmy EKO dla Kamieńska” pod honorowym patronatem Burmistrza Kamieńska Bogdana Pawłowskiego. Na autorów zwycięskich Śmieciaków czekają zabawki edukacyjne, smartwatche, słuchawki oraz plecaki. Konkurs organizuje FBSerwis, aby zachęcić do segregacji odpadów w gospodarstwach domowych.

Jak wziąć udział?
Hasło konkursu „Bądźmy EKO dla Kamieńska” brzmi „Dzieciaki tworzą Śmieciaki”. Aby wziąć udział w konkursie przedszkolaki oraz uczniowie klas szkół podstawowych w Gminie Kamieńsk muszą stworzyć fikcyjną postać – Śmieciaka, przy wykorzystaniu odpadów wyrzucanych do pojemnika na: metale i tworzywa sztuczne, papier oraz szkło (sprawdź, jak sortować). Śmieciak może zostać wykonany samodzielnie, bądź pod opieką nauczyciela lub rodzica. Uczestnicy konkursu mogą pracować indywidualnie lub w zespołach składających się maksymalnie z 3 osób.

Pamiętaj: Liczą się walory artystyczne prac oraz prawidłowe wykorzystanie odpadów. Przed przystąpieniem do konkursu należy zapoznać się z regulaminem.

Kształtowanie proekologicznych postaw oraz informowanie o wprowadzonym systemie segregacji odpadów to jedno z zadań, realizowanych przez gminę Kamieńsk. Z pewnością nasi mieszkańcy są coraz bardziej świadomi ekologicznie i dostrzegają, że czyste środowisko oznacza lepszą jakość życia – mówi Bogdan Pawłowski, Burmistrz Kamieńska. Troska o środowisko naturalne zaczyna się od edukacji dzieci i młodzieży w domach oraz w szkołach. Dlatego cieszą mnie inicjatywy takie jak ta – konkurs „Bądźmy EKO dla Kamieńska”. To doskonała okazja nauki poprzez zabawę. Jestem przekonany, że dzięki rodzicom i oddanym swojej pracy nauczycielom Kamieńsk będzie mógł pochwalić się jeszcze wyższym poziomem odzysku surowców z odpadów przeznaczonych do recyklingu. Doskonalenie i racjonalizowanie systemu gospodarki odpadami jest jednym z przyjętych przez nas celów w Programie ochrony środowiska dla gminy Kamieńsk na lata 2017-2020 – wyjaśnia Bogdan Pawłowski.

Jak zgłosić pracę?
Pracę konkursową należy zgłosić przesyłając zdjęcie Śmieciaka, wraz z opisem materiałów użytych do jego przygotowania, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej: fbserwis.pl/EkoKonkurs. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 listopada 2019 r. do godz. 24:00 w trzech kategoriach wiekowych: „Przedszkolak”, „Klasy I-IV” oraz „Klasy V-VIII”.

Jako operator instalacji przetwarzania odpadów znajdującej się w Gminie Kamieńsk doskonale wiemy, jak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów w domach. Dobrze posortowane i wolne od zanieczyszczeń odpady, to większa szansa na ich efektywne przetworzenie, a co za tym idzie, to mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Poprzez konkurs chcemy edukować najmłodszych mieszkańców Gminy Kamieńsk w zakresie poprawnej segregacji odpadów, tak aby mogli aktywnie uczestniczyć w dbaniu o stan środowiska w naszej gminie – komentuje Arkadiusz Mężyk, Wiceprezes Zarządu FBSerwis Kamieńsk.

Jak wyłonimy laureatów?
Laureatów konkursu wytypują internauci oraz komisja konkursowa. W każdej z trzech kategorii wiekowych internauci wyłonią po jednej zwycięskiej pracy konkursowej, natomiast komisja – po 3 prace konkursowe. Łącznie nagrodzonych zostanie 12 prac konkursowych. Zwycięzców konkursu poznamy najpóźniej 12 grudnia 2019 r., dzięki publikacja wyników na stronie internetowej fbserwis.pl.

Głos internautów: na prace konkursowe będzie można zagłosować na stronie internetowej fbserwiskonkurs.pl w dniach 29 listopada – 10 grudnia 2019 r. Nagrodzimy autorów 3 prac z największą liczbą głosów (po jednej pracy konkursowej w każdej kategorii wiekowej).

Głos komisji konkursowej: komisja konkursowa wybierze 9 zwycięzców (3 prace konkursowe z każdej kategorii wiekowej), oceniając walory artystyczne zgłoszonych prac.

Praktyczne nagrody za Śmieciaki!
Uczniowie przedszkoli z terenu gminy Kamieńsk, którzy przygotowali zwycięskie prace konkursowe otrzymają zabawki edukacyjne. Uczniowie szkół podstawowych zostaną nagrodzeni: przez komisję konkursową smartwatchami (I miejsce), słuchawkami (II miejsce) i plecakami (III miejsce), a laureaci wybrani głosami internautów również dostaną smartwatche. Szkoły, do których uczęszczają laureaci otrzymają aparaty fotograficzne, a nauczyciele, pod opieką których pracowali zwycięzcy – karty prezentowe Empik. Wszyscy nauczyciele, którzy wesprą swoich uczniów w wykonaniu zadania otrzymają drobne upominki.

Segregacja odpadów, to takie proste
Najmłodsi mieszkańcy gminy Kamieńsk, biorąc udział w ekologicznym konkursie, mogą przekonać się, że segregacja odpadów w gospodarstwach domowych to nic trudnego. Aby jeszcze lepiej poznać zasady segregacji, w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w Kamieńsku oraz Gorzędowie 29 i 30 października 2019 r. odbyły się lekcje edukacyjne, połączone z zajęciami praktycznymi. Uczniowie poznali cel segregacji odpadów, oznakowanie pojemników na poszczególne frakcje odpadów oraz dowiedzieli się, jak rozpoznać, do którego pojemnika powinien trafić dany odpad. Dzięki segregacji chronimy środowisko naturalne, ponieważ surowce pochodzące z odpadów mogą zostać ponownie wykorzystane – każdy z nas może mieć pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko.

PRZYDATNE PLIKI
Regulamin oraz informacje odnośnie Ochrony Danych Osobowych
Załącznik nr 1 – zgoda rodzica na udział w konkursie
Załącznik nr 2 – oświadczenie autora fotografii (w przypadku osób niepełnoletnich)
Załącznik nr 3 – oświadczenie autora fotografii (w przypadku osób pełnoletnich)