FBSerwis przejmuje spółkę Amest Kamieńsk

2016-01-19

FBSerwis przejmuje 80% udziałów w Amest Kamieńsk, jednej z najnowocześniejszych instalacji przetwarzania odpadów w Polsce.

FBSerwis S.A., realizująca kompleksowe usługi infrastrukturalne, z dniem 18 stycznia br. przejmuje 80% udziałów w Amest Kamieńsk Sp. z o. o. od firmy Ecoenergia. Spółka jest właścicielem i zarządzającym instalacją mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych o mocy przerobowej 100 tys. ton/rok wraz z linią do produkcji paliwa alternatywnego (RDF) o mocy 20 tys. ton/rok oraz składowiskiem odpadów poprocesowych zlokalizowanym w miejscowości Ruszczyn w gminie Kamieńsk (woj. łódzkie).

Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), oddana do użytku w połowie 2015 roku, jest najnowocześniejszą instalacją tego typu w całym woj. łódzkim. Jej budowa została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ).

„Po przejęciu na początku 2015 r. firmy ProEko Natura w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, która również była właścicielem instalacji MBP i składowiska odpadów, zapowiadaliśmy, iż jest to początek serii przejęć, które zamierzamy przeprowadzić w celu budowy silnej pozycji FBSerwis na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Cieszymy się, że już w kilka miesięcy po pierwszej transakcji możemy mówić o zamknięciu kolejnej. Firma Amest Kamieńsk, położona w centralnej Polsce niedaleko strategicznego dla FBSerwis miasta Łodzi, jest elementem realizacji naszej strategii.” – mówi Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis S.A.

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ruszczynie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce. Oprócz mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w tej innowacyjnej instalacji można produkować paliwo alternatywne, przyczyniając się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych.

„Dla nas zakład jest bardzo ważny z punktu widzenia miejsc pracy dla lokalnej społeczności, ochrony środowiska i rozwoju całego regionu. Jestem zadowolony ze współpracy z dotychczasowymi akcjonariuszami i mam nadzieję, że współpraca z FBSerwis będzie układać się co najmniej tak samo dobrze. Cieszymy się, że zakład pozyskał silnego, stabilnego inwestora, który ma już doświadczenie w sektorze gospodarki odpadami.” – podkreśla Bogdan Pawłowski, Burmistrz Kamieńska.

„Kupując udziały w Amest Kamieńsk, zyskujemy instalację wybudowaną zgodnie z najnowszymi europejskimi trendami przetwarzania odpadów komunalnych. Podobnych instalacji jest w Polsce jeszcze niewiele. Plany FBSerwis dotyczą tak rozbudowy samej instalacji jak i rozszerzenia działalności na odbiór odpadów w woj. łódzkim, które po woj. dolnośląskim i wielkopolskim jest trzecim regionem, w którym FBSerwis prowadzi działalność w obszarze gospodarki odpadami. Chciałbym również zaznaczyć, iż pracujemy nad kolejnymi przejęciami tego typu w różnych rejonach Polski.” – dodaje Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis S.A.

Oprócz odbioru i przetwarzania odpadów, FBSerwis realizuje także kontrakty na utrzymanie ponad 800 km dróg krajowych i autostrad, oraz utrzymanie techniczne obiektów komercyjnych i przemysłowych o łącznej powierzchni ponad 1 mln m2 w całej Polsce.

Pod koniec grudnia 2015 r. spółka informowała o dokapitalizowaniu jej przez akcjonariuszy (hiszpański Ferrovial i polski Budimex) kwotą 85 mln zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu potrzebnego do realizacji nowych kontraktów drogowych i odpadowych jak i na sfinansowanie przejęć.

Więcej o grupie Amest na stronie www.amest.pl