Álvaro García Martínez w portalu Rynek Infastruktury

2024-05-17

Autor: Elżbieta Pałys, Rynek Infrastruktury

– Nie mamy już w swoim portfelu kontraktów, które przynosiły straty – mówi prezes FBSerwis Álvaro García Martínez. Podkreśla, że jest zadowolony z wyników firmy w obszarze utrzymania infrastruktury, a jego celem jest zachowanie satysfakcjonującego poziomu rentowności.

Należąca do Grupy Budimex spółka FBSerwis po pierwszym kwartale 2024 r. odnotowała przychody w kwocie 230 ml zł. Wynik na poziomie EBIT wyniósł 21 mln zł (vs. 22 mln zł rok wcześniej), natomiast na poziomie EBITDA 34 mln zł w porównaniu do 36 mln zł w okresie porównawczym.

Bez „trudnych” kontraktów

Jednym z kluczowych obszarów działalności FBSerwis jest utrzymanie infrastruktury drogowej. – Jestem bardzo zadowolony z wyników, jakie uzyskała nasza dywizja w ramach utrzymania infrastruktury – powiedział Álvaro García Martínez. – Kilka miesięcy temu została podjęta decyzja, że nie będziemy już realizować małych kontraktów budowlanych, które były wykonywane w ramach tej dywizji i skupiamy się wyłącznie na stricte utrzymaniowych – mówił prezes FBSerwis w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury podkreślając, że spółka zakończyła tym samym realizację problematycznych kontraktów, które generowały straty.

Wszystkie zadania, które spółka obecnie ma w swoim portfelu, mają zapisaną waloryzację z limitem 10% – dla porównania, w umowach budowlanych jest to 15%. W odniesieniu do starych umów, w ubiegłym roku podpisane zostały aneksy, natomiast nowe miały od razu przewidziane mechanizmy waloryzacyjne, choć przyjęte zasady nie są w stu procentach satysfakcjonujące w zakresie podziału ryzyka. – Wykonawca i tak musi ponosić część kosztów wzrostu cen. Uważam, że to nie jest fair w stosunku do wykonawców, którzy mają ograniczone możliwości zapobiegania temu ryzyku – mówi Álvaro García Martínez.

Cały artykuł jest dostępny w portalu Rynek Infrastruktury