FBSerwis Wrocław dba o pracowników wraz z Yanosikiem

2021-03-04

Pracownicy drogowi FBSerwis Wrocław są dodatkowo chronieni podczas prac pod ruchem dzięki SKOPI – funkcjonalności w aplikacji Yanosik, stworzonej specjalnie dla FBSerwis. Dzięki niej wszyscy użytkownicy Yanosika zbliżający się do miejsca prowadzonych prac dostają na swoje telefony komunikaty i mogą odpowiednio wcześnie zareagować.

Pod koniec ubiegłego roku FBSerwis Wrocław pozyskała umowę na bieżące utrzymanie dróg krajowych na terenie Rejonu w Wołowie (woj. dolnośląskie), która obejmuje ponad 207 km dróg krajowych klasy S, G i GP, zarządzanych przez obwody drogowe w Krościnie, Środzie Śląskiej i Wołowie. Do zadań FBSerwis należy m.in. zabezpieczanie miejsc wypadków drogowych, sprzątanie jezdni, zbieranie zanieczyszczeń z pasa drogowego, oczyszczenie urządzeń drogowych, odtwarzanie ogrodzenia dróg, umocnienie poboczy czy utrzymanie zieleni. Wiele z tych prac wykonywanych jest pod ruchem, a co za tym idzie, może potencjalnie stanowić zagrożenie dla pracowników.

Z początkiem marca FBSerwis uruchomiła w obrębie powyższych dróg SKOPI (System Komunikacji o Pracach Interwencyjnych) – funkcjonalność w aplikacji Yanosik, stworzoną na potrzeby FBSerwis. System działa w ten sposób, że na ekranach telefonów użytkowników aplikacji wyświetlane są dwa rodzaje komunikatów: Zachowaj ostrożność – Prace drogowe oraz Zachowaj ostrożność – Koszenie traw. Pierwszy z komunikatów oznacza, że użytkownicy dróg mogą spodziewać się w niedalekiej odległości prac interwencyjnych lub utrzymaniowych prowadzonych w obrębie jezdni, na poboczach lub w blisko drogi. Drugi informuje natomiast o pracownikach drogowych znajdujących się na pasach zieleni lub poboczach.

W ciągu roku na obsługiwanych przez nas drogach dochodzi nawet do kilkunastu zdarzeń z udziałem naszych brygad i sprzętu – w tym do wypadków, które powodują poważne obrażenia u naszych pracowników. Okazuje się, że mimo prawidłowego oznakowania miejsc prowadzonych prac, wielu kierujących ignoruje przepisy i nie zachowuje należytej ostrożności, co może prowadzić do tragicznych konsekwencji” – komentuje Ferdynand Waliszewski, Dyrektor Dywizji Utrzymania Infrastruktury Drogowej FBSerwis. „Robimy wszystko, aby minimalizować wszelkie ryzyka związane z pracą pod ruchem, m.in. zapewniając odpowiedni sprzęt, szkoląc pracowników z zasad bezpiecznej pracy na drogach, czy w końcu, informując o naszej obecności poprzez aplikację Yanosik. Jednak to od kierowców i ich zdrowego rozsądku zależy najwięcej, dlatego apelujemy o ostrożność i empatię” – dodaje.

Funkcjonalność SKOPI został stworzona w 2017 roku w ramach kampanii FBSerwis pod nazwą „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie”, która miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników drogowych, a także uświadomienie kierowcom, w jaki sposób ich kultura jazdy może wpływać na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Od tamtej pory SKOPI działa na wszystkich drogach obsługiwanych przez FBSerwis i jest wdrażany systematycznie na każdym nowo pozyskanym kontrakcie drogowym.