O kobietach w branży nieruchomości

2016-03-08

Sukces jest ojcem sprawiedliwym. Nie dzieli ze względu na kolor skóry, narodowość, wyznanie czy płeć. Sukces wybiera ze względu na predyspozycje, cechy charakteru, postawę. Zaprasza do siebie ambitnych, zdeterminowanych, konsekwentnych i odważnych. Stereotyp myślenia, że świat biznesu jest światem męskim nie wynika z faktu, że mężczyźni nie dopuszczają do niego kobiet, ale ze zwykłego podziału ról społecznych i faktu, że w życiu prywatnym to właśnie kobiety przejmują na siebie ciężar większości obowiązków przez co o wiele trudniej jest im pogodzić dwie obciążające czasowo, emocjonalnie oraz odpowiedzialnością role w życiu, z których każda sama w sobie wystarcza na wypełnienie całego świata.

Pracując od 15 lat na rynku nieruchomości obserwuję wiele fantastycznych kobiet managerek, które odnoszą sukces, kreują trendy, zarządzają dużymi zespołami, twardo negocjują finalizując kolejne transakcje, nie tracąc jednocześnie swojej delikatności, wrażliwości i kobiecości.

Rynek nieruchomości z uwagi na różnorodność aspektów wokół niego jest coraz bardziej otwarty na kobiety, co widać podczas kongresów, konferencji, wydarzeń branżowych, gdzie kobiety zasiadają obok mężczyzn w forach dyskusyjnych, są prelegentkami, biorą udział w dyskusjach. Są branże, dla których predyspozycje kobiet są wręcz korzystniejsze od twardego męskiego sposobu myślenia i z pewnością należą do nich wszelkie biznesy usługowe.

Facility management jest branżą usługową, która dotyka w szczególności aspektów twardych, technicznych, przez co z założenia większościowo zatrudnia mężczyzn. Wystarczy spojrzeć na statystyki udziału kobiet i mężczyzn na uczelniach technicznych i łatwo można określić trend zatrudnienia w branżach inżynierskich. Jednak facility management to nie tylko technika. To również a może przede wszystkich długoterminowa relacja, umiejętność komunikacji, nastawienie na odbiór, umiejętność słuchania i empatia w reakcjach. Zrozumienie. A te cechy są, choćby z uwarunkowań biologicznych, przypisane kobietom. W FBSerwis, którą reprezentuję, udział procentowy kobiet w zatrudnieniu wynosi 11% i jest to, z uwagi na rodzaj świadczonych usług, przede wszystkim zatrudnienie w administracji, centrali, zarządzie. (…)

Małgorzata Wilczek, Dyrektor Dywizji Facility Management, Członek Zarządu FBSerwis S.A.

Przeczytaj cały artykuł na portalu Real Times: http://www.realtimes.co/March2016/14/