FBSerwis zakończyła modernizację oświetlenia ulicznego w Krakowie

2015-12-22

FBSerwis zakończyła realizację projektu modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie – największego tego typu przedsięwzięcia w Polsce.

Prace prowadzone przez FBSerwis objęły modernizację 4375 punktów świetlnych, dzięki czemu miasto zaoszczędzi ponad 60% zużywanej rocznie energii elektrycznej. Projekt został zrealizowany w ramach programu „SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne”, który jest częścią programu System Zielonych Inwestycji. Dzięki temu Kraków otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 33,2 mln PLN – najwięcej spośród wszystkich beneficjentów programu.

Kraków jako jedyne miasto w Polsce zmodernizowało całą infrastrukturę oświetleniową. W ramach projektu firma FBSerwis zainstalowała 4232 nowych energooszczędnych opraw w technologii LED, ponad 140 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i ponad 4 tysiące słupów oświetleniowych. Ponadto, wyposażyła wszystkie nowe oprawy w nowoczesny system sterowania.

„Udało nam się z sukcesem zakończyć bardzo ambitny i trudny pod względem technicznym kontrakt, który jest największym projektem modernizacji oświetlenia zrealizowanym do tej pory w Polsce. Cieszymy się, że Kraków zyskał nowoczesny system oświetlenia, który skutecznie obniży zużycie energii i przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Widzimy duży potencjał wzrostu w segmencie modernizacji infrastruktury miejskiej i interesujemy się kolejnymi tego typu projektami” – mówi Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis S.A.

Dużym wyzwaniem dla wykonawcy było zamknięcie projektu w ciągu jednego roku, głównie z uwagi na ogromną ilość zgód i pozwoleń, które należało uzyskać w bardzo krótkim czasie, oraz ze względu na fakt, że prace były prowadzone w mieście, często w ciągach ulicznych o dużym natężeniu ruchu. „Pomyślna i terminowa realizacja projektu nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy z Zamawiającym – Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie” – mówi Krzysztof Kupczyk, Dyrektor ds. Rozwoju w FBSerwis S.A. Cieszymy się, że udało nam się wypracować efektywny model współpracy z Zamawiającym i zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców związane z trudnymi technicznie pracami przy modernizacji infrastruktury” – dodaje Krzysztof Kupczyk.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Modernizacja lamp przy krakowskich ulicach poprawiła nie tylko estetykę miasta ale, co ważniejsze, podniosła poziom bezpieczeństwa jego mieszkańców. Skorodowane i popękane latarnie, liczące kilkadziesiąt lat, stanowiły poważne zagrożenie dla pieszych i kierowców. Były także przyczyną częstych awarii, przez co miasto ponosiło duże straty finansowe.

Zastosowane w projekcie światło LED, w przeciwieństwie do stosowanych do tej pory lamp sodowych, ma przyjazną dla oka białą barwę (4000K), a same oprawy nie emitują szkodliwego promieniowania UV czy podczerwonego. Zapewniają też większą widoczność na drodze i ulicach, a pełną sprawność osiągają od razu po włączeniu. Ponadto, światło LED lepiej oddaje kolory (w tym przypadku współczynnik oddawania barw to Ra>70) i wyraźniej oświetla ludzi, co jest istotne zarówno dla kierowców jak i osób obsługujących miejski monitoring. Nowe oświetlenie pozwala rozpoznawać twarze osób zarejestrowanych przez kamery monitoringu, co do tej pory było niemal niemożliwe.

Kraków bardziej eko

Dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego, Kraków nie tylko zmniejszy zużycie energii elektrycznej, ale także zredukuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

W porównaniu ze standardowymi lampami sodowymi, diody LED są dużo trwalsze, a ich żywotność wynosi ok. 100.000 godzin świecenia. Niższy pobór energii nowo zainstalowanych lamp to niższy poziom zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przy jej produkcji, m.in. dwutlenku węgla, zaliczanego do gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu.

Zgodnie z audytem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Kraków, miasto zaoszczędziło ponad 60 procent energii w stosunku do stanu poprzedniego, co przekłada się na ponad 1,3 mln zł rocznych oszczędności na kosztach zużytej energii elektrycznej. Oszczędności przyniosą także niższe wydatki na eksploatację i konserwację infrastruktury oświetleniowej.