FBSerwis zmodernizuje 80% punktów świetlnych Gminy Bytom

2019-04-08

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Gminie Bytom podpisał z FBSerwis SA umowę na realizację projektu poprawy efektywności energetycznej Gminy poprzez modernizację oświetlenia drogowego. Wartość kontraktu to prawie 2,5 mln zł brutto.

Modernizacja dotyczy 2230 szt., czyli prawie 80% punktów świetlnych należących do Gminy Bytom. Zakres prac obejmuje m.in. opracowanie projektu i wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu na potrzeby prac, demontaż starych opraw i źródeł światła, wymianę wysięgników rurowych i przewodów zasilających oprawy, montaż i podłączenie nowych opraw z systemem redukcji mocy, a także pomiary natężenia i luminancji oświetlenia.

Dzięki modernizacji Gmina zyska możliwość redukcji poboru mocy w godzinach o zmniejszonym natężeniu ruchu drogowego, co pozwoli obniżyć zużycie energii elektrycznej o około 47% i oszczędzić prawie 250 tys. złotych rocznie. Oznacza to, że inwestycja zwróci się maksymalnie po 10 latach, a niewykluczone że wcześniej, ze względu na prognozowane zmniejszenie kosztów konserwacji o około 20% w skali roku.

„FBSerwis ma duże doświadczenie w modernizacji oświetlenia ulicznego, a co za tym idzie, jest uczestnikiem pozytywnych zmian, które zachodzą w ostatnich latach w infrastrukturze oświetleniowej w Polsce. Coraz więcej miast i gmin decyduje się na wymianę oświetlenia starego typu, na nowoczesne, bardziej efektywne, a także przyjazne środowisku. Są to zmiany, które zaprocentują nie tylko oszczędnościami, ale również wymiernymi korzyściami ekologicznymi” – mówi Artur Pielech, Prezes Zarządu FBSerwis SA.

Według audytu ekonomiczno-technicznego infrastruktury oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych należących do Gminy Bytom, modernizacja spowoduje zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery o 761 ton każdego roku, w tym obniżenie emisji CO2 o co najmniej 642 ton rocznie.

Wymiana oświetlenia na nowe znacząco poprawi bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców i użytkowników dróg dzięki lepszemu oświetleniu Gminy Bytom. Co więcej, modernizacja wpłynie pozytywnie na ogólny wygląd Gminy poprzez ustandaryzowanie opraw punktów świetlnych.

FBSerwis zmodernizowała do tej pory blisko 20 tys. punktów świetlnych m. in. w Warszawie, Krakowie, Malborku, Sztumie, Dąbrowie Górniczej, Andrychowie czy Słupsku. W swoim portfolio firma posiada również kontrakty na bieżącą konserwację oraz budowę oświetlenia ulicznego wraz z warstwą telemetryczną.