DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW – PRODUKTY, KTÓRE POWSTAJĄ Z ODPADÓW

2021-12-06

Wykorzystaliśmy jakiś produkt, a opakowanie po nim wyrzuciliśmy do odpowiedniego kosza na odpady. Odkręconą zgniecioną plastikową butelkę do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, starą gazetę do pojemnika na papier a szklaną butelkę po soku do pojemnika na szkło. W ustalonym terminie przyjedzie po nie nasz odbiorca odpadów, aby następnie dostarczyć je do Zakładu Przetwarzania Odpadów lub bezpośrednio do recyklera, ale co dzieje się z nimi dalej?

Większość odpadów może zostać wykorzystana ponownie. Coraz częściej też, zastępujemy słowo odpady – słowem surowce. To właśnie wartościowe surowce, mogą być wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów: opakowań, ubrań, papieru, a nawet mebli. Najważniejsze jednak, abyśmy najpierw odpowiednio posegregowali odpady w naszym domu – tylko wtedy duża ich część nie trafi niepotrzebnie na składowisko, tylko zostanie przetworzona. Często zdarza się, że niektóre rodzaje odpadów błędnie wyrzucamy do nieodpowiednich pojemników. Należy między innymi pamiętać, aby nie wyrzucać do pojemnika przeznaczonego na papier tłustych i brudnych odpadów czy paragonów. Warto wiedzieć także, że szklane pojemniki powinno się oddawać puste, jednak zwykle nie ma potrzeby zużywać wody na ich mycie – zostaną one wyczyszczone w sortowni.

To właśnie szkło przetwarza się najczęściej. Możemy z niego uzyskać między innymi butelki i inne pojemniki, szklane ozdoby czy blaty kuchenne. Papier natomiast jest bardzo uniwersalnym surowcem – można z niego wykonać ponad 5000 różnego rodzaju nowych produktów. Powstają z niego produkty codziennego użytku takie jak: zeszyty, serwetki, wytłaczanki do jajek czy banknoty. Zaskakująco ciekawe przedmioty mogą powstać z plastiku; długopisy, butelki PET i inne opakowania na żywność, zabawki – od klocków przez figurki do pistoletów na wodę i sterowanych radiowo modeli samochodów. Ale to dopiero początek! Surowiec ten służy także do tworzenia telefonów komórkowych, a także ubrań, doniczek, mebli ogrodowych, namiotów czy ram okiennych z PCV. Podobnie wygląda sytuacja z metalami – przetapia się je i wykorzystuje przy produkcji kolejnych opakowań i narzędzi.

Ciekawymi przykładami wśród niezliczonej ilości powstających w ten sposób przedmiotów są między innymi:

  • trwałe i dobrze podtrzymujące ciepło kubki do kawy powstałe z fusów po tym napoju,
  • lampy, wieszaki, doniczki, a nawet regały, które jedna z polskich firm tworzy wykorzystując zużyte części samochodowe,
  • nawierzchnia dróg i chodników – do jej powstania wykorzystywać można plastikowe butelki, zużyte dachówki czy szkło,
  • wypełnienia do śpiworów – tutaj recyklerzy posługują się butelkami PET lub … łupinami kokosa,
  • niekurzący i dobrze rozkładający się żwirek dla kotów z niepotrzebnych już gazet,
  • włókna, ubrania i obuwie produkowane z plastiku – coraz więcej firm odzieżowych podejmuje decyzję o wykorzystaniu surowców do ponownego użytku.

Dzięki właściwej segregacji odpadów możemy w bardzo prosty sposób przyczynić się do ograniczenia pozyskiwania surowców z natury np. poprzez wycinkę drzew. Dając naszym odpadom kolejną szansę, nie tylko sprawiamy, że coraz mniej odpadów kończy swoją drogę na składowiskach, ale także oszczędzamy pieniądze. Na szczęście świadomość nas konsumentów rośnie, dzięki temu coraz więcej firm wykorzystuje nowe technologie do tworzenia swoich produktów z surowców wtórnych.