UPCYKLING – KREATYWNE WYKORZYSTANIE ODPADÓW

2021-11-17

Stary wazon, palety na podwórku sąsiada po budowie, niemodna już jeansowa kurtka, szklane butelki lub słoiki… Czy wszystkie te przedmioty naprawdę nie są nam już do niczego potrzebne i wyrzucenie ich jest najlepszym wyjściem? Może moglibyśmy wykorzystać je w bardziej ekologiczny i pomysłowy sposób?

Odpowiedzią na te pytania może być upcykling. Jest to pojęcie, które nie jest jeszcze powszechnie rozumiane w naszym kraju, jednak zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Upcykling to takie wykorzystywanie odpadów, w którego efekcie otrzymujemy produkty bardziej wartościowe niż surowce, z których powstają. Upcykling pozwala stworzyć z pozornie niepotrzebnych już rzeczy coś, co będzie mogło nam się jeszcze przydać. Możliwości jest naprawdę wiele. Inspiracje można czerpać z wyszukiwarki internetowej, filmików w mediach społecznościowych czy serwisów internetowych z materiałami wideo. Możemy też sami, przed wyrzuceniem kolejnej rzeczy zadać sobie pytania – czy to może się jeszcze przydać? Jakie inne zastosowanie można dla tego znaleźć?

Dla przybliżenia idei upcyklingu pokażemy Wam kilka przykładów, jak inni posłużyli się swoją kreatywnością, aby nadać swoim odpadkom nowe życie i aby mogły nam służyć jeszcze przez długi czas. Chcielibyśmy Was zainspirować do zabawy w architekta, projektanta wnętrz lub kreatora mody. Dość innowacyjnym pomysłem są domy czy biura budowane w nieużywanych już kontenerach morskich. Powstają w kilka miesięcy, nie generują wielkich kosztów i stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa.

Popularnym sposobem wprowadzania w życie idei upcyklingu w coraz większej liczbie lokali użytkowych i mieszkań jest budowanie mebli z drewnianych palet. Dzięki ujednoliconym rozmiarom i swojej solidności, palety mogą być wykorzystane na bardzo wiele sposobów. Najczęściej robi się z nich kanapy, stoły, szafki czy budy dla naszych pupili. Kiedy dobrze się je zbije, są nie tylko trwałe, ale również mogą być oryginalną ozdobą naszego mieszkania, tarasu czy ogrodu. Podobne zastosowanie mogą mieć drewniane skrzynki na jabłka, z ktorych z łatwością zrobimy oryginalną pólkę lub stolik. Jeśli ktoś nie jest fanem loftowego wystroju wnętrz, to można obić je wybranym przez siebie materiałem – goście mogą w ogóle nie zauważyć, z czego skonstruowany jest mebel. Gotowe meble z palet znajdziecie na wielu portalach aukcyjnych, ale może warto pokusić się o zrobienie ich samemu, od projektu do realizacji. Samodzielne wykonanie mebli daje bardzo wiele możliwości i pozwala na dużą oszczędność w porównaniu z nowymi produktami ze sklepu.

Pozostaje jeszcze mnóstwo pomysłów do wykorzystania we własnym domu. Miski, doniczki czy pojemniki na długopisy przygotowane z ładnie oklejonych opakowań po pojemnikach spożywczych lub przemysłowych. Nowe ubrania lub torby zszyte ze starych dżinsów czy naszych ulubionych ubrań, które się podarły, trwale poplamiły lub po prostu wyszły z mody, witraże z potłuczonego szkła. I wiele więcej… Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

Dzięki upcyklingowi możemy zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska i żyć bardziej świadomie. Dając drugie życie przedmiotom, nie tylko oszczędzimy na kolejnym niepotrzebnym zakupie, ale stworzymy coś oryginalnego, czym będziemy mogli się cieszyć i chwalić znajomym.