FBSerwis poprawi jakość oświetlenia w Starachowicach

2020-11-23

FBSerwis SA zoptymalizuje oświetlenie uliczne na terenie Gminy Starachowice. Planowany termin zakończenia prac to 30 kwietnia 2021 roku.

Umowa między FBSerwis SA i Gminą Starachowice została podpisana 23 listopada br. Przedmiotem zamówienia, którego wartość wynosi ponad 6,9 mln zł, jest modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy. Zakres prac obejmuje demontaż słupów stalowych oraz betonowych wraz z oprawami oraz wysięgników, a następnie montaż nowych elementów, w tym energooszczędnych lamp w technologii LED. FBSerwis wymieni również szafy oświetleniowe, wykona zdalny system sterowania oprawami, pomiary powykonawcze, a także zadba o tymczasową organizację ruchu podczas prowadzonych prac. Modernizacja obejmie 262 ulice, na których znajduje się 4073 opraw. Część prac wykonanych zostanie w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”.

„Cieszymy się, że kolejna gmina w Polsce zdecydowała się na modernizację oświetlenia ulicznego, co z pewnością przyniesie wymierne korzyści – zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Nasze doświadczenie w realizacji projektów unijnych dofinansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych oraz tych, finansowanych z własnych środków samorządów wskazuje, że poprzez wymianę oświetlenia na energooszczędne typu LED wraz z modernizacją infrastruktury oświetleniowej, możliwe jest uzyskanie nawet do 60% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a także uzyskanie efektu ekologicznego, czyli ograniczenia emisji CO2 na poziomie 70% względem stanu pierwotnego” – komentuje Ferdynand Waliszewski – Dyrektor Dywizji Utrzymania Infrastruktury FBSerwis SA.

Zamówienie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego na lata 2014–2020.